See vanhapiika on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vanha",
"3": "piika",
"t1": "old",
"t2": "maid"
},
"expansion": "vanha (“old”) + piika (“maid”)",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "vanha (“old”) + piika (“maid”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "51/nuoripari",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vanhapiika",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiiat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhapiika",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiiat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiian",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiiat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiian",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhainpiikojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhainpiikain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhaapiikaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojapiikoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhastapiiasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaanpiikaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoihinpiikoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallapiialla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallepiialle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanapiikana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhattapiiatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinpiioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "51/nuoripari",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhapiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhapiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhainpiikojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhainpiikaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhaapiikaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojapiikojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhastapiiastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaanpiikaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoihinpiikoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallapiiallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallepiialleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanapiikanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhattapiiattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinepiikoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhapiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhapiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhainpiikojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhainpiikaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhaapiikaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojapiikojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhastapiiastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaanpiikaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoihinpiikoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallapiiallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallepiiallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanapiikanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhattapiiattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinepiikoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhapiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhapiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhainpiikojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhainpiikaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhaapiikaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojapiikojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhastapiiastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaanpiikaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoihinpiikoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallapiiallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallepiiallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanapiikanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhattapiiattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinepiikoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhapiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhapiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhainpiikojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhainpiikainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhaapiikaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojapiikojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhastapiiastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaanpiikaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoihinpiikoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallapiiallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallepiiallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanapiikananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhattapiiattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinepiikoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhapiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhapiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhainpiikojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhainpiikainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhaapiikaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojapiikojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhojapiikojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhastapiiastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhastapiiastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaanpiikaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoihinpiikoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallapiiallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhallapiiallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallepiialleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhallepiiallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanapiikanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhanapiikanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhattapiiattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhattapiiattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinepiikoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoinepiikoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "vanhapiika",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vanh",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"5": "pii",
"6": "k",
"7": "",
"8": "a",
"pos1": "adj",
"space": ""
},
"name": "fi-decl-kala-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nuoripari-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "vanhapiikuus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhanpiianvero"
}
],
"glosses": [
"A spinster (unmarried woman who is past normal marrying age)."
],
"id": "en-vanhapiika-fi-noun-bk3ZyMDt",
"links": [
[
"spinster",
"spinster"
]
],
"related": [
{
"word": "vanhapoika"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑnhɑˌpiːkɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝nhɑ̝ˌpiːkɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iːkɑ"
}
],
"word": "vanhapiika"
}
{
"derived": [
{
"word": "vanhapiikuus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhanpiianvero"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vanha",
"3": "piika",
"t1": "old",
"t2": "maid"
},
"expansion": "vanha (“old”) + piika (“maid”)",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "vanha (“old”) + piika (“maid”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "51/nuoripari",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vanhapiika",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiiat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhapiika",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiiat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiian",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiiat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiian",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhainpiikojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhainpiikain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhaapiikaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojapiikoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhastapiiasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaanpiikaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoihinpiikoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallapiialla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallepiialle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanapiikana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhattapiiatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinpiioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "51/nuoripari",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhapiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhapiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhainpiikojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhainpiikaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhaapiikaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojapiikojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhastapiiastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaanpiikaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoihinpiikoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallapiiallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallepiialleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanapiikanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhattapiiattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinepiikoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhapiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhapiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhainpiikojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhainpiikaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhaapiikaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojapiikojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhastapiiastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaanpiikaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoihinpiikoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallapiiallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallepiiallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanapiikanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhattapiiattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinepiikoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhapiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhapiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhainpiikojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhainpiikaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhaapiikaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojapiikojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhastapiiastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaanpiikaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoihinpiikoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallapiiallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallepiiallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanapiikanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhattapiiattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinepiikoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhapiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhapiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhainpiikojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhainpiikainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhaapiikaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojapiikojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhastapiiastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaanpiikaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoihinpiikoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallapiiallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallepiiallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanapiikananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhattapiiattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinepiikoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhapiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhapiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhatpiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanpiikansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhainpiikojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhojenpiikainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhainpiikainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanhaapiikaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhojapiikojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhojapiikojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhassapiiassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoissapiioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhastapiiastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhastapiiastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoistapiioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaanpiikaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoihinpiikoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallapiiallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhallapiiallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoillapiioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhaltapiialtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoiltapiioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhallepiialleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhallepiiallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoillepiioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhanapiikanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhanapiikanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoinapiikoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhaksipiiaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhoiksipiioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhattapiiattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhattapiiattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoittapiioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhoinepiikoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhoinepiikoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "vanhapiika",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vanh",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"5": "pii",
"6": "k",
"7": "",
"8": "a",
"pos1": "adj",
"space": ""
},
"name": "fi-decl-kala-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "vanhapoika"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish nuoripari-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːkɑ",
"Rhymes:Finnish/iːkɑ/4 syllables"
],
"glosses": [
"A spinster (unmarried woman who is past normal marrying age)."
],
"links": [
[
"spinster",
"spinster"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑnhɑˌpiːkɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝nhɑ̝ˌpiːkɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iːkɑ"
}
],
"word": "vanhapiika"
}
Download raw JSONL data for vanhapiika meaning in All languages combined (22.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.